Jste připraveni přijmout zodpovědnost za svůj život?

26.7. 2016Tomáš Stankovský4375x0

Proč se dnes všichni tolik zanedbáváme? Jsme často vystresovaní, unavení, nemocní, máme problémy s váhou, trápí nás civilizační choroby a jsme celkově nespokojení se svým životem. Ale proč? Proč to necháváme zajít až do takových krajností? Proč žijeme život, který se nám nelíbí, a tím sami sobě i svému okolí ubližujeme? Proč? Protože máme strach přijmout zodpovědnost za svůj život.

(Ne)moc kam se podíváš

Za poslední rok jsem kolem sebe zpozoroval opravdu veliký nárůst nemocných lidí s rakovinou. Někteří jsou mi hodně blízcí a někteří vzdálenější. Ale nikdy jsem nepocítil takovou koncentraci této zákeřné nemoci. Začal jsem si říkat: „Co se to sakra děje?“ Zprvu jsem to moc nechápal, ale postupem času jsem si uvědomil, že to všechno dává smysl.

Co se týče civilizačních chorob, přikláním se spíše k alternativnímu přístupu, že si tyto nemoci velikou mírou způsobujeme sami. Protože ani moderní medicína nedokáže vždy příčinu pořádně vysvětlit. A rakovina je podle mě jen další civilizační chorobou, která se vyskytuje z důvodů našeho současného životního stylu a sebezničujícího stavu společnosti.

Rakovina ani další civilizační choroby nejsou nemoci, které můžeme někde chytit. Nepřenáší se vzduchem, ani ničím jiným, ale tvoří se uvnitř nás. Z nás. Znamená to, že jsou v našem těle zakódované mechanismy pro jejich tvorbu, pro spuštění tohoto sebedestrukčního módu.

Lidé, u kterých se tyto nemoci objevují, nejsou smolaři, že právě je si nemoc vybrala. Veškeré následky mají pokaždé svoji příčinu. A příčinou u takto nemocných lidí je, že mají většinou veliký problém s přijímáním. Přijímáním sebe sama, svého okolí a života takového, jaký je. Samozřejmě na to má vliv i mnoho dalších aspektů, ale tento bychom rozhodně neměli podceňovat.

Často potlačujeme své emoce, pocity, chování či názory a poté u nás vznikají různé choroby. Ať už je to rakovina, cukrovka, obezita nebo anorexie či některé druhy kožních onemocnění a závislostí. Všechno to je o tom, že nedokážeme přijmout život takový, jaký je a snažíme se s ním nějakým způsobem bojovat. Ale tohle není cesta ke spokojenému životu. Protože tělo se začne bránit i za tu cenu, že půjde samo proti sobě.

Často v sobě dusíme nepříjemné myšlenky, abychom náhodou neřekli něco, co by se někomu jinému nemuselo líbit. Přejídáme se jídlem, abychom se alespoň na chvíli cítili spokojeně a skryli tak naše neštěstí. Nebo naopak nejíme vůbec a vyvracíme jídlo zpět, protože nedokážeme přijmout to, jak vypadáme. Také pijeme alkohol, abychom byli veselejší, než doopravdy jsme a kouříme cigarety, abychom byli klidnější, než jsme v danou chvíli schopní.

Nechceme přijmout realitu, sami sebe a zodpovědnost za svůj život. Proto je na světě nyní tolik nemocných. Stali jsme se nemocnou společností. Nemáme moc nad svým životem, nemáme moc ho změnit. Tu moc jsme přenechali někomu jinému. Zůstali jsme pouze vystrašenými, pohodlnými a hlavně nezodpovědnými loutkami. Raději delegujeme veškerý svůj život do rukou někoho jiného, než abychom s ním udělali něco sami. Ať už je to do rukou lékařů, obchodníků nebo drogových dealerů. Ale takto se život nežije. Takto se přežívá.

A pokud pouze přežíváme, v nitru stejně pořád cítíme, že něco není v pořádku. Že to takto není správné a těmito myšlenkami a svým postojem sami sebe neustavičně ničíme.

A jaké je řešení?

Přijmutí zodpovědnosti

Přijmout zodpovědnost za svůj život. Přijmout zodpovědnost za své činy. Přijmout zodpovědnost za své tělo, mysl i ducha. Přijmout zodpovědnost za splnění svého životního poslání, za naplnění života.

Vždy bude jednodušší nechat všechno udělat někým jiným, než abychom to udělali sami. Jenomže nikdo nikdy neřekl, že život je nebo snad má být jednoduchý. Život je o neustálém překonávání překážek a sebe sama.

Někdo jiný to nikdy neudělá přesně tak, jak bychom si to my sami přáli. A pokud nikdy nic neřekneme a neuděláme, abychom situaci změnili, překvapivě se nic nezmění. Alespoň ne k lepšímu.

Nikdy nemůžeš vědět, jaké výsledky vzejdou z tvé činnosti, ale pokud nic neuděláš, pak nebudou žádné výsledky.

– Mahatma Ghandi

Možná se ptáte: „Kde jsem zase tyhle moudra vyhrabal?“ Našel jsem je sám v sobě, ve svých zkušenostech a zážitcích ze života. Ostatně jako vždy.

Také jsem člověk a mám své problémy. Prožívám těžká období, která si ode mě samotného vyžadují hodně pozornosti a úsilí. Nenarodil jsem se takový, jaký jsem dnes a dnes nejsem takový, jaký budu zítra. Každý den pracuji na tom, abych zítra byl zase o něco lepší. Neustále překonávám své strachy a limity. Ale to neznamená, že se sám nedostávám do problematických životních situací. Také občas padnu do splínů.

Stejně tak jako každý jiný řeším svůj osobní život, vztahy, práci a zdravotní stav, ať už po fyzické nebo psychické stránce. Hold všichni jsme jednou trochu víc nahoře a jednou zase trochu víc dole. Ale nevzdávám se. A o tom to je.

Žijeme ve vlnách. A je důležité, abychom si to neustále uvědomovali.

Otázkou zůstává, zda dlouhodobě stoupáme anebo klesáme. A proto nám do života neustále přicházejí nové zkoušky, překážky, které zjišťují, pro který směr jsme se pro tentokrát rozhodli. Nahoru anebo dolů? Naštěstí nikdy není pozdě sebrat odvahu, přijmout zodpovědnost a změnit své rozhodnutí. Svůj život.

Tak skvělý život je. 🙂

Kreativec se srdcem dobrodruha, věčný optimista a idealista, který na sobě musí vše vyzkoušet a jde si svojí vlastní cestou...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvé osobní údaje použiji pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů