PROČ BÝT VDĚČNÝ
ZA SVŮJ ŽIVOT?

6.3. 2017Tomáš Stankovský2831x0

Jak byste zhodnotili první dva měsíce letošního roku? Pamatujete si je vůbec? Kolikrát jste byli za něco vděční? Kolikrát jste pocítili štěstí a naplnění? Kolikrát jste za poslední dva měsíce měli dobrou náladu a nebyli ve stresu? Víte to? Stály ty dva měsíce vůbec za to?

Život nemusí být nuda!

Můj život není ničím moc zvláštní. Dokonce bych řekl, že je dost podobný tomu Vašemu. Ráno vstanu, jdu do práce, odpoledne přijdu z práce, mám pár hodin pro sebe a večer jdu spát. Spím 8 hodin a pak všechno znovu a znovu.

V podstatě většina dnů v roce je hodně podobná, to však neznamená, že si svůj život neužívám a nemám z něho radost.

Každý den se nám přihodí mnoho drobných maličkostí, které odlišují jeden den od druhého a které nás můžou činit šťastnými.

Můžou, ale nemusí. Jsme ochotni pro to něco udělat?

Proč být vděčný za každou maličkost?

Z kraje nového roku jsem každý den přidával na svůj InstagramFacebook příspěvek, který reprezentoval vděčnost za maličkosti, které jsem daný den ocenil. Občas to byly dárky, které jsem obdržel, zážitky, které jsem prožil nebo uvědomění, která mě v daný den napadla.

Pokaždé jsem se snažil trochu obměnit tématiku, abych stále neupozorňoval na to samé. Například, že jsem každý den vděčný za své zdraví. Protože to skutečně jsem a své zdraví neberu jako samozřejmost.

Proč jsem to dělal?

Protože všichni často zapomínáme, jak moc dobře se máme!

Svoji vděčnost jsem s Vámi sdílel celých 21 dní. Bylo to naprosto spontánní, neplánované a občas dost náročné. Chtěl jsem Vám ukázat, jak to v praxi může vypadat a že to zvládnete i Vy. Teď už Vám tím hlavu plnit nebudu. 🙂

Abychom měli ze života radost, nemusíme každý den slavit narozeniny, být povýšení v práci nebo postavit dům. Pokud radost pociťujeme jedině při velikých životních událostech anebo dokonce ani při nich, budeme ve skutečnosti šťastní poměrně málo. Protože mít narozeniny každý den moc dobře nejde, a i kdyby to šlo, stejně bychom si jich po nějaké době opět přestali vážit. Narozeniny by se staly běžnou záležitostí, tudíž v současné praxi neocenitelnou. A to je potřeba změnit.

Co nám přináší každodenní vděčnost?

Tématikou vděčnosti a pozitivního myšlení se zabývá mnoho lidí. Dokonce bylo zpracováno i několik studií, které potvrzují pozitivní dopad na život.

Platí, že pokud se soustředíme na pozitivní zážitky ze života a jsme vděční za maličkosti běžného dne, náš život se stává celkově lepším. Funguje to ale i obráceně. Soustředíme-li se na různá životní selhání, čím dál tím více se utápíme v negativních pocitech.

Podívejme se na několik konkrétních příkladů pozitivního dopadu vděčnosti na život:

 • máme mnohem častěji dobrou náladu
 • jsme produktivnější a máme daleko lepší tah na branku
 • máme více úspěchů a důvodů k radosti
 • přitahujeme k sobě další pozitivní události
 • obklopujeme se pozitivním prostředím a společností
 • a hlavně si neustále uvědomujeme hodnotu našeho života

Je to věky odzkoušená praxe. Škarohlídům se dějí hlavně negativní věci a věčným optimistům zase ty pozitivní. A přitom je to čistě o úhlu pohledu a naprogramování psychiky. A k tomu stačí tak málo, trocha naší vůle.

Jak na to?

Není to zadarmo! Vyžaduje to určité množství pozornosti, nicméně ne moc. Jen 5 minut denně a změníme náhled na celý den, později i život. Každý den si zrekapitulujme vše, za co jsme v daný den vděční:

 • za krásné počasí
 • teplou ranní sprchu
 • jídlo připravené od partnera
 • za pochvalu a odměnu za dobře vykonanou práci
 • odpoledne strávené s přáteli
 • nebo zelenou na semaforu

V tomto ohledu se můžeme hodně inspirovat od dětí. Nasát trochu jejich přirozenosti a upřímné radosti, kdy se dokáží půl hodiny smát nad prasklou bublinou. A proč ne? Vždyť je to přeci zábava! 😀

Transformujme negativní pocity

Vděční můžeme být i za zdánlivě negativní události. Protože co je negativní, určujeme jenom my. Naučme se i ve špatných a těžkých chvílích situaci obrátit a najít v ní něco dobrého.

Dejme tomu, že dostaneme v práci výpověď. Buď to můžeme brát jako pohromu anebo jako příležitost zkusit novou práci a posunout se v životě opět o kus dál.

Výpověď jsme určitě nedostali náhodou. Zřejmě jsme nebyli úplně ideální a nejproduktivnější zaměstnanci. Práce nás moc nebavila a nedokázali jsme se v ní naplno realizovat. A když jsme neodešli z vlastní vůle, protože jsme byli pohodlní, udělal rozhodnutí někdo za nás. Díky za něj!

Nebo například nestihneme spoj na pracovní schůzku. Nakonec ale zjistíme, že by se klient, se kterým jsme se měli sejít, vůbec nedostavil. Takže nám tato „negativní“ událost pomohla ušetřit čas i peníze. Proč se tím tedy trápit?

Dobré vs. špatné

Co je potom ve skutečnosti „dobré“ a co „špatné“? Dá se to vůbec rozlišovat? Věřím, že nedá.

Jak se říká:

„Všechno zlé je pro něco dobré.“

A ono tomu skutečně tak je. Velice často se nám stávají zdánlivě špatné věci (např. jsme nemocní, unavení nebo do nás někdo strčí), nicméně v konečném důsledku to pro nás má pozitivní přínos, který mnohdy už nevidíme. Jsme vůči němu slepí.

Proto otevřeme své oči a srdce. Všechny zážitky, i ty zdánlivě negativní, mají svůj význam, jelikož nikdy nevíme, jaké budou mít následky.

Záleží pouze na úhlu pohledu. Já jsem se rozhodl koukat na svět pozitivně a hledat ve všem dobro. Nebaví mě totiž být smutný a trápit se nad nesmysly, které stejně neovlivním. Neříkám, že pak mám neustále dobrou náladu, ale z 80 % ano. Život beru s daleko větší lehkostí, úctou a nadšením. A o tom to je. 🙂

Sami si vyberme, jaký chceme žít život a přestaňme to nechávat na okolí.

Chceme si věčně stěžovat, na něco nadávat anebo se smát a mít ze života radost, i když se zrovna úplně nedaří?

Všechno je to o tréninku, který za nás nikdo jiný neudělá.

Jak být vděčný už dnes?

Stačí jedna jediná věc, která nastartuje náš pozitivní přístup k životu. Založme si svůj deník vděčnosti a každý den si do něj zapišme tři jakékoliv maličkosti, které nám v ten den udělají radost.

Třeba se na nás usměje jinak nevlídný nadřízený, po cestě do práce najdeme čtyřlístek anebo se dáme do zajímavého rozhovoru s neznámou osobou.

Cokoliv. Radost můžeme mít úplně ze všeho a v našem deníku se nemusíme nikomu ospravedlňovat, proč máme radost zrovna z toho či onoho. Je to náš život a náš svět. Hlavně když jsme šťastní.

P.S.: Ze začátku může být trochu obtížnější maličkosti rozpoznávat, ale během pár dní to půjde snadněji a budete mít čím dál tím krásnější život. Jen vydržte a pište cokoliv Vás napadne. Myslím na Vás a držím pěsti. 😉

Tomáš

 

Kreativec se srdcem dobrodruha, věčný optimista a idealista, který na sobě musí vše vyzkoušet a jde si svojí vlastní cestou...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvé osobní údaje použiji pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů