5 nejjednodušších věcí, které pro své zdraví můžeme udělat každý den

15.5. 2016Tomáš Stankovský5370x0

Existuje nespočet teorií o tom, co je a není zdravé. Ale co z toho všeho pro sebe skutečně děláme? Vždy je lepší udělat alespoň něco než vůbec nic. Osobně se snažím věci dělat co nejjednodušeji, aby mi přinášely co nejvíce radosti a užitku. Jak se říká: „Méně je někdy více.“ Abychom byli zdraví, stačí skutečně málo, zato pravidelně, vytrvale a celým svým srdcem. Ne, jen hlavou. Takže co nejmenšího pro své zdraví můžeme udělat každý den?

Snídejme

Zdravé stravování je důležité, o tom není pochyb. Jistě mi dáte za pravdu, že snídaně je základ! Skrze kvalitní snídani doplníme tělu potřebné živiny, energii a nastartujeme se do nového dne. Nic složitého. Ráno vstaňme, napijme se, připravme si chutnou snídani a v klidu ji snězme. Jednoduché a účinné. Snídejme pravidelně a brzy pocítíme veliký rozdíl.

Udělejte si skvělou snídani podle jednoduchých receptůpřečtěte si základní pravidla zdravého stravování.

Hýbejme se

Pohyb je pro naši existenci esenciální a organismus bez něj strádá. Vůbec nezáleží, jakou formu pohybu zrovna máme na mysli. Všichni moc dobře víme, jaké to je, když jsme nemocní a nemůžeme se několik dní zvednout z postele nebo celé dny prosedíme za počítačem. Hrůza. Díky dnešnímu sedavému životnímu stylu nám už moc přirozeného pohybu nezbývá, proto je nezbytné se každý den alespoň trochu rozhýbat a protáhnout. Není podstatné, zda to bude trvat 5, 10, 20 nebo 60 minut. Hýbejme se každý den a zaměřme se na protažení a posílení kritických partií, kterých bohužel stále přibývá.

Choďme na čerstvý vzduch

Celé dny trávíme v budovách, cestujeme v dopravních prostředcích a na čerstvý vzduch se zřídkakdy dostaneme. Přitom patnáctiminutová procházka přírodou na čerstvém vzduchu nám prospěje jako málokterá věc. Rozproudíme tím energii v těle, vyprázdníme si hlavu od těžkých myšlenek a užijeme si chvíli klidu ve spojení s přírodou. Vezměme svého partnera, přítele nebo domácího mazlíčka ven na procházku a užijme si společně trochu svěžího vzduchu.

Dostatečně spěme

Spánek je jedna z mála věcí, kterou naštěstí každý den dodržujeme všichni, protože bez spánku bychom dlouho nevydrželi. Nicméně si nedopřáváme tolik kvalitního spánku, kolik bychom opravdu potřebovali. Otázkou zůstává, kolik hodin denně spát? Sami jsme si soudci a je pouze na nás, abychom si upřímně odpověděli. Ale pozor! Otázka nezní, kolik hodin denně potřebujeme spát, abychom fungovali, ale: „Kolik hodin denně potřebujeme spát, abychom byli odpočatí a plní energie?“ A to je veliký rozdíl. Protože spánková deprivace je občas daleko horší než pořádná kocovina. A s kocovinou toho většinou moc nevymyslíme, že? 🙂

Projděte si články na téma spánek a ranní vstávání.

Radujme se

Jako malí nemáme s projevováním našich emocí a pocitů problém, je to naše přirozenost. Ale v průběhu času, jak rosteme a jsme vychováváni, začínáme život brát vážně, zodpovědně a hlavně opatrně. Tak jak se sluší a patří.

Na tom samozřejmě není nic špatného, ale společně s tím se často zapomínáme i přirozeně bavit. Žít okamžikem a užívat si to, co se právě děje. Chybovat a absolvovat proces učení bez výčitek a stresů. Často přemítáme nad minulostí, plánujeme do budoucna a v přítomném okamžiku se téměř nevyskytujeme. Neumíme se radovat z maličkostí a trápíme se nad zbytečnostmi. Až přijde náš čas, stejně všichni skončíme tak, jak jsme se narodili. S holým zadkem. Proto jsou naše honby za pomíjivým štěstím ve formě materiálního bohatství, moci a uznání ostatních naprosto zbytečné.

Nemám teď na mysli, abychom se neustále popadali smíchy za břicho, ale proč ne? Uvědomme si během dne chvíle, kdy je nám hezky a cítíme se dobře. Registrujme tyto okamžiky, usmívejme se a buďme za ně vděční. Vděční, že v každém dni se naleznou situace, které nás dokáží rozesmát a že život opravdu stojí za to žít.

Naším posláním není, abychom vydělávali peníze, kupovali auta, domy a další nepotřebné věci, které nám často znesnadňují život. Bohužel většina z nás tomu stále věří. Pokud se ale nenaučíme žít s tím, co máme teď a tady, žádné peníze ani moc nás šťastnými neučiní. Materiální bohatství vše umocňuje. To dobré i to špatné. Tudíž všechny naše současné problémy akorát znásobí.

Změňme to. Buďme spokojení s tím, co máme už teď. Přijměme sami sebe takové, jací jsme a užívejme si svůj život bez omezování a strachů z budoucnosti či selhání. Není se čeho bát.

Možná si říkáte: „Krásně se to kecá!“ Na rovinu vám povím, že to není jednoduché a já sám na sobě neustále pracuji. Nicméně je to možné a nikdy není pozdě se začít učit nové věci. Nikdy. Život je totiž jeden nekonečný proces poznávání, učení a přijímání sebe samého i všeho okolo.

Přidejte se ke mně. 🙂

Kreativec se srdcem dobrodruha, věčný optimista a idealista, který na sobě musí vše vyzkoušet a jde si svojí vlastní cestou...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvé osobní údaje použiji pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů